Lawenda jest pięknie pachnącą rośliną, która zdobi wiele ogrodów. Z tej rośliny robiony jest olejek, który ma wiele cennych właściwości, a delikatny zapach działa uspokajająco i pomaga szybciej zasnąć. Jakie właściwości ma olejek lawendowy? 

Aromaterapia z olejkiem lawendowym

Olejek lawendowy jest jednym z popularniejszych, jakie można znaleźć w sklepach zielarskich, a dzięki swoim właściwościom może być stosowany na różne dolegliwości. Nie tylko pomaga zasypiać, ale też łagodzi swędzenie po ukąszeniach. Warto też pamiętać, że jest to świetny środek na:

  • przeziębienie,
  • bóle, 
  • trądzik, 
  • napięcie i stres,
  • oparzenia,
  • blizny.

Zapach lawendy ma właściwości uspokajające i działa relaksująco, a więc jest doskonałym środkiem do aromaterapii. 

Jakie właściwości ma olejek lawendowy?

Lawenda jest wspaniałą rośliną, która pomaga w wielu dolegliwościach. Jakie zatem właściwości ma olej pozyskiwany z tej rośliny?

Antybakteryjne i przeciwwirusowe

Z racji tego, że olejek lawendowy działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, to doskonale radzi sobie z trądzikiem. Działa na wszelkie niedoskonałości skóry i nadaje się do pielęgnacji twarzy, choć należy pamiętać, że należy go stosować w postaci rozcieńczonej, bo może wysuszać skórę. 

Antyseptyczne

Ze względu na właściwości antyseptyczne olejek z lawendy doskonale działa na oparzenia słoneczne. Przyda się zatem latem podczas urlopu.

Łagodzące

Olejek lawendowy łagodzi swędzenie, dzięki czemu nadaje się jako środek po ukąszeniach owadów, które atakują szczególnie latem. Należy rozcieńczyć wcześniej olejek i następnie nałożyć na skórę, a swędzenie zniknie bardzo szybko. 

Przeciwbólowe

Olejek lawendowy nie jest środkiem przeciwbólowym, ale świetnie radzi sobie z łagodzeniem bólu i pomaga rozluźnić napięcie mięśni. Dodatkowo działa relaksująco i nadaje się świetnie do masażu w przypadku dolegliwości reumatycznych. 

Odstraszające owady

Zapach lawendy nie jest lubiany przez komary, ćmy czy inne owady, a więc warto używać go w ogrodzie czy w domu w letnie dni i wieczory, by odstraszać te natręty. 

Jak powstaje olejek lawendowy?

Nie wszystkie rodzaje lawendy nadają się do produkcji prawdziwego olejku lawendowego. Dobór konkretnych gatunków i odmian zależy przede wszystkim od tego, jaki olejek ma być wytworzony i do jakich zastosowań się go produkuje. Lawendę zbiera się we wczesnych godzinach popołudniowych, gdy zapach jest najbardziej intensywny. Zbierane są jedynie kwiaty, które następie są destylowane parą wodną. Na początku kwiaty są podgrzewane w wodzie, a powstała mieszanina odparowuje i przechodzi przez schłodzoną rurkę do zbiornika, w którym jest schładzana. Na litr czystego olejku potrzeba od 20 do 40 kg kwiatów.

Jak stosować olejek lawendowy?

Z racji tego, że olejek lawendowy jest silnie skoncentrowany, to wystarczy parę kropel do aromaterapii. Jeśli chodzi o stosowanie na skórę, to zawsze należy go rozcieńczyć, gdyż może wysuszać lub podrażnić delikatną skórę. Rozcieńczony olejek można nakładać bezpośrednio na obolałe, swędzące lub piekące miejsca. Nie wolno nakładać olejku na otwarte rany, a dla lepszego snu można okrężnymi ruchami nałożyć go na klatkę piersiową lub rozpylić na poduszkę. Świetnym sposobem na rozpylenie pięknego zapachu jest użycie dyfuzora lub lampy zapachowej. Stosowanie zewnętrzne olejku lawendowego nie ma skutków ubocznych i jest to środek w większości dobrze tolerowany przez dzieci i dorosłych. Oczywiście należy uważać w przypadku osób z alergiami, a jeśli ktoś nie ma pewności, czy jest uczulony na lawendę, to najlepiej nałożyć kilka kropel na skórę przedramienia i sprawdzić, czy w ciągu 24 godzin nie wystąpi zaczerwienienie, czy swędzenie. 

Jak wybrać dobrej jakości olejek lawendowy?

W sklepach dostępnych jest wiele produktów i czasami ciężko jest zdecydować, który z nich będzie odpowiedni. Na pewno należy wybierać jedynie olejki zawierające 100% czystego olejku eterycznego. Warto sięgnąć po produkty organiczne, a jeśli jest taka potrzeba, to można też kupić czysty olej lawendowy. Najlepiej wybrać olejek od sprawdzonego producenta, który działa w branży od wielu lat i oferuje wysokiej jakości produkty.

Czy można zrobić olejek lawendowy samodzielnie w domu?

Choć w Internecie jest wiele przepisów mówiących o tym, jak można zrobić samodzielnie olejek lawendowy, to jednak naturalny i czysty produkt można otrzymać jedynie podczas czasochłonnego procesu destylacji, do którego niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Dodatkowo w domowych warunkach mogą tworzyć się szkodliwe bakterie, które zmienią właściwości olejku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *